Wystawa zaprezentuje wszechstronność Stanisława Lema, który był nie tylko czołowym przedstawicielem polskiej fantastyki naukowej, lecz także myślicielem, filozofem i futurologiem.
Wizyta w Centrum Literatury i Języka Planeta Lem będzie wprowadzeniem w świat idei i twórczości Stanisława Lema poprzez interakcje i zabawę wpisane w charakter multimedialnej ekspozycji. Wszystkie elementy wystawy będą inspirowane twórczością pisarza (głównie „Cyberiadą” i „Bajkami robotów”) oraz jego biografią.
Planeta Lem jest ofertą rodzinną adresowaną zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci. Ma być przystępna dla szerokiego grona odbiorców – tak nieznających twórczości Stanisława Lema, jak i ekspertów w tej dziedzinie.
Wystawa główna będzie miała charakter laboratorium i sal doświadczalnych. Ekspozycja nie zostanie zaprojektowana według klasycznej logiki muzealnej – zamiast linearnej, jednorazowej ścieżki zwiedzania zaoferuje doświadczenie, a finalnie w ramach wybranego przez odbiorcę schematu narracyjnego umożliwi uczestnictwo w niezwykłym spotkaniu z pisarzem.
Spośród wielu możliwych kategorii i hierarchizacji na potrzeby wystawy proponujemy cztery główne bloki tematyczne odnoszące się do twórczości Stanisława Lema:
Idee te zostaną przełożone na język interaktywnej zabawy, która pozwoli na pełne zaangażowanie w odbiór ekspozycji.
Kondygnacja -1 Składu Solnego w ramach przedstawionej koncepcji architektonicznej to miejsce w całości poświęcone wystawie na temat patrona Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Komunikacja pomiędzy poziomem parteru a wystawą odbywa się za pomocą pneumatycznej platformy. Ekspozycja składa się z kilku światów – oddzielnych, niezależnych przestrzeni, które są względem siebie równorzędne i współtworzą holistyczną narrację o twórczości autora „Solaris”.
Koncepcja wystawy głównej powstała przy zaangażowaniu studia kreatywnego Tengent, a także czołowych ekspertów i badaczy dziedzictwa literackiego oraz naukowego Stanisława Lema.