„Wizja globalna” na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego

„Wizja globalna” na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego

„Wizja globalna”, wystawa prezentująca wybrane okładki książek Stanisława Lema, przeniosła się z Plant na plac Jana Nowaka Jeziorańskiego. Kosmonauci, pozaziemskie światy, komiksowi supermani zza oceanu, awangardowy minimalizm prosto z ZSRR i tradycje polskiej szkoły plakatu – co mówią o Lemie okładki jego książek? Wystawę można oglądać na placu przed Galerią Krakowską do 13 października.


W ramach ekspozycji można obejrzeć najpiękniejsze okładki polskich i zagranicznych wydań książek najchętniej tłumaczonego polskiego pisarza wszech czasów, ilustrujące niezwykłą popularność, jaką cieszył się Lem na świecie od Niemiec i Rosji po Turcję i Japonię, szczególnie w tzw. złotym okresie jego twórczości przypadającym na lata 60. i 70. XX wieku. Wyprawa przez kraje i epoki jest zarazem fascynującą podróżą przez style ilustracji książkowej w darzonej dzisiaj ogromnym sentymentem drugiej połowie XX wieku.


– Podróż do świata Lema zaczyna się już w momencie dotknięcia okładki. Ideą wystawy jest pokazanie różnorodności i rozmachu, z jakim powstawały projekty inspirowane wizją literacką. To pierwsza taka wystawa w Krakowie, dlatego ogromnie się cieszę, że będzie ona dostępna dla wszystkich zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych – mówi kurator wystawy Przemek Dębowski – uznany grafik związany z wydawnictwem Karakter, autor okładek do nowych wydań książek Stanisława Lema publikowanych przez Wydawnictwo Literackie.


Na wystawę składa się pięć stacji, na których zostanie zaprezentowane łącznie dziewięć książek Mistrza: AstronauciCyberiadaDzienniki gwiazdoweEdenŚledztwoNiezwyciężonyObłok MagellanaPowrót z gwiazd i Solaris. Tytuł wystawy Wizja globalna nawiązuje do książki Wizja lokalna – jednej z najbardziej oryginalnych powieści w dorobku pisarza. Ekspozycji plenerowej towarzyszyła kameralna wystawa reprodukcji kultowych ilustracji i okładek Daniela Mroza w Galerii Artemis (wystawa zakończyła się 11 września).


Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą 12 września 2021 roku 100. rocznicą urodzin pisarza, w ramach obchodów Roku Lema i Festiwalu Bomba Megabitowa (10-14 września). Można ją oglądać do 13 października.


Organizatorami wystawy Wizja globalna są: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema oraz Galeria Artemis.


Realizację wystawy wsparli jej sponsorzy: Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, Galeria Krakowska, Krakowski Holding Komunalny SA, MPK S.A. w Krakowie, MPO i MPEC Kraków.