5 lutego odbędzie się premiera „Pokoju” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. Film powstał na podstawie opowiadania Podróż siódma z Dzienników gwiazdowych Stanisława Lema. To pierwsza od 40 lat ekranizacja tego autora w Polsce.
Jest rok 2055. Znany kosmonauta Ijon Tichy ma wygłosić w Parlamencie Pansłowiańskim przemówienie przeciwne wprowadzeniu PRL – Pozaziemskich Regulacji Ludzkich. Przedstawiciele partii rządzącej, jak i samego rządu, starają się nie dopuścić do tego wystąpienia. Ijon zostaje podstępnie uwięziony w swoim pokoju hotelowym, gdzie zostaje poddany testom najnowszej broni powodującej multiplikację jego postaci. Zamiast szukać wyjścia pułapki Ijon kłóci się sam ze sobą i nie może dojść do porozumienia z kolejnymi swoimi wcieleniami, co prowadzi do coraz bardziej absurdalnych zdarzeń…
Jestem przekonany, iż mimo, że akcja umiejscowiona jest w przyszłości to jest bardzo aktualna. Pokazuje pewien typ naszej polskiej świadomości, specyficznego charakteru. Film jest nie tylko wspaniałą satyrą Lema na nasze polskie przywary: zaściankowość mimo pozornej „światowości”, jak też kłótliwość, która prowadzi do niemożności osiągnięcia porozumienia. Satyrą tym bardziej ostrą, iż ograniczoną do jednej i tej samej postaci – naszego bohatera Ijona – który sam sobie nie ufa, który sam z sobą się kłóci, zawiązuje sojusze i je łamie. Ale odnajdziemy tu także nasze najlepsze cechy: otwartość, poszukiwanie przygód i głód podróżowania jak również kreatywność w pokonywaniu przeciwności – mówi Krzysztof Jankowski, reżyser i scenarzysta.
Krzysztof Jankowski – reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Ma na swoim koncie sześć filmów, w tym pięć krótkometrażowych fabuł – wśród nich wielokrotnie nagradzane komedie Odwyk i Kemping. W krótkometrażowym Pokoju na ekranie pojawią się: Wojciech Solarz, Kamila Kamińska, Paweł Ciołkosz, Jacek Różański i Grzegorz Woś.
Film Pokój będzie można zobaczyć na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW.
Stanisław Lem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików XX wieku – jest jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy. Jego książki ukazały się w 45 językach i zostały wydane w milionach egzemplarzy. Sejm RP – w stulecie urodzin i piętnastą rocznicę śmierci – ustanowił Stanisława Lema literackim patronem roku 2021.
KBF, operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, jest partnerem projektu. Patronat nad filmem objęło Wydawnictwo Literackie i Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.