Uroczysta gala wręczenia nagród inspirowanych twórczością Stanisława Lema za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki i technologii odbędzie się w ramach trwającego w Krakowie od 10 do 14 września Festiwalu Bomba Megabitowa. We wtorek 14 września o godzinie 18.00 poznamy laureatów pierwszej edycji Nagród Planety Lema.
Celem Nagród Planety Lema, przyznawanych w trzech kategoriach: kultura, nauka i technologia, jest promocja autorek i autorów, którzy realizują w Polsce nowe, zorientowane na przyszłość, innowacyjne projekty. Idea tych wyróżnień jest wyjątkowa w skali naszego kraju i Europy. Po pierwsze, są to nagrody dla twórców i naukowców, których aktywności nie tylko oddziałują na naszą rzeczywistość, ale także w sposób znaczący wpływają na jej kształt w przyszłości. Po drugie, są to wyróżnienia, które zbliżają odległe na co dzień światy i środowiska, wskazując na ich związki i interakcje. Wstępną selekcję projektów przeprowadziła kapituła, w której skład weszli znani i cenieni eksperci ze świata kultury, nauki i technologii. Główne kryteria, którymi się kierowano, to nowatorstwo, zorientowanie na przyszłość, rozwiązywanie najbardziej palących problemów jutra.
Skład kapituły z ramienia organizatorów: Maciej Kawecki – prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, Szymon Kloska – KBF oraz Wojciech Zemek – przedstawiciel spadkobierców Stanisława Lema. Pozostali członkowie: prof. Stanisław Bereś, Jolanta Korkuć – redaktor naczelna Wydawnictwa Literackiego, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Aleksandra Przegalińska, prof. Michał Kleiber, Jakub Kaczmarski, Marcin Maruta, Natalia Hatalska – prezeska Infuture Institute, Grzegorz Pawlicki, Konrad Tajduś.
Podczas gali obejrzymy prezentację Przemysława Galińskiego zatytułowaną „Czego chce technologia?”. W dzisiejszym świecie innowacji i przewidywania tego, co nieprzewidywalne, nasze oczekiwania wobec rozwiązań technologicznych cały czas rosną. Im więcej otrzymujemy, tym więcej oczekujemy, zmierzając w kierunku utechnologicznienia każdej organizacji. Będziemy zastanawiać się, jakie są perspektywy rozwoju na rynku technologicznym. Jak technologia stała się elementem DNA organizacji, będąc dominującym katalizatorem przemian. Co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim… czego chce od nas technologia.
Wymagająca intelektualnie twórczość Stanisława Lema zdecydowanie za rzadko jest kojarzona z najwyższej próby czarnym humorem i ciętym dowcipem, które przenikają na wskroś jego powieści, eseistykę i listy, a także często pojawiają się we wspomnieniach przyjaciół. Spróbujemy to zmienić i wydobyć na wierzch ostrze Lemowskiej ironii w trakcie drugiej części gali, podczas wieczoru improwizacji scenicznych przygotowanego wspólnie z warszawskim Klubem Komediowym – niezależną sceną teatralną i piwnicznym placem zabaw dla dorosłych, gdzie amerykańska komedia flirtuje z polską kulturą, a Bill Murray spotyka się z Jeremim Przyborą.
Wejściówki na wydarzenia odbywające się w ramach Bomby Megabitowej są dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.
Organizatorem konkursu jest KBF i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema wraz z partnerami: Siecią Badawczą Łukasiewicz (nauka) i Accenture (technologia).
Nagrody są objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.