Na tapczanie siedzi Lem

Na tapczanie siedzi Lem

Przyjmijcie wygodną pozycję na kanapie i posłuchajcie podcastu KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – i Fundacji PRZEKRÓJ zatytułowanego Na tapczanie siedzi Lem. 


– Przy okazji głębokiego zanurzenia w lemologię opowiemy o świecie współczesnym i jego rozlicznych bolączkach. Te podcasty nie zwalniają z lektury Lema, ale są do niej świetnym dodatkiem. Nie uchronią świata przed katastrofą klimatyczną i rządami sztucznych inteligencji, ale mogą wskazać kierunek ucieczki – zapowiada prowadzący podcast Szymon Kloska z działu literackiego KBF.


Gościem pierwszego odcinka jest profesor Stanisław Bereś, wybitny krytyk i historyk literatury, któremu wielokrotnie zdarzało się siedzieć (a nawet, jak dowiemy się z podcastu, leżeć!) na tapczanie Stanisława Lema.




Dlaczego Lem nie chciał wrócić do Lwowa? Gdzie znajdowała się jego ulubiona cukiernia? Jakich problemów nastręczył mu dom na krakowskich Klinach? O ulubionych miejscach, miastach, o podróżach, a także słabościach kulinarnych Stanisława Lema w drugim odcinku podcastu opowiada Tomasz Fiałkowski.



Jakie pułapki Stanisław Lem zastawiał na tłumaczy swojej prozy? Jak przetłumaczyć archaizmy, neologizmy i gry językowe, których w twórczości mistrza jest mnóstwo? O trudnościach (i przyjemnościach) swojej pracy, w kolejnym odcinku podcastu „Na tapczanie siedzi Lem”, opowiadają Antonia Lloyd-JonesWiktor Jaźniewicz.



Do kolejnego odcinka podcastu „Na tapczanie siedzi Lem” zaprosiliśmy gościa, który obejrzał chyba wszystkie ekranizacje prozy Stanisława Lema. Piotr Górski, autor fantastycznonaukowych opowiadań i działacz fandomu krakowskiego, opowie o swoich ulubionych (i mniej znanych szerszemu gronu) filmach inspirowanych dziełami Lema, ambitnych porażkach adaptacyjnych i pirackich ekranizacjach wielkich dzieł mistrza. Czy Lem odnalazł się w wielkiej machinie kinematografii? Jak układała się współpraca z Wajdą i Tarkowskim? Posłuchajcie!



Do piątego odcinka zaprosiliśmy autorkę książki Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema. Agnieszka Gajewska dzięki licznym kwerendom archiwalnym uzupełniła wiedzę na temat losów rodziny Stanisława Lema oraz sprostowała kilka najczęściej pojawiających się w jego biografiach błędów. W podcaście zastanawiamy się, jak biograficzne doświadczenia wpłynęły na twórczość Lema i dlaczego niesprzyjająca sytuacja polityczna w Polsce była powodem jego blokad twórczych.


 


Cybernetyczna poezja, queerowanie twórczości Lema i przekłady twórczości tego wybitnego polskiego futurologa i jednocześnie jednego z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – to tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone w comiesięcznym cyklu podcastów. Odcinki znajdziecie na stronach przekroj.pl i planetalem.pl, a także na profilu Spotify i YouTube kwartalnika „Przekrój”. Miłego odsłuchu!




Fundacja PRZEKRÓJ jest oficjalnym partnerem Roku Lema, dlatego każdego 13. dnia miesiąca na stronie kwartalnika pojawiają się teksty Stanisława Lema lub z nim związane.