II etap konkursu na koncepcję kreatywną systemu identyfikacji wizualnej Planety Lem. Centrum Literatury i Języka

II etap konkursu na koncepcję kreatywną systemu identyfikacji wizualnej Planety Lem. Centrum Literatury i Języka

Trwa konkurs na identyfikację wizualną dla Planety Lem. Centrum Literatury i Języka, które powstanie w Krakowie. Na podstawie naboru portfolio Jury zaprosiło do II etapu konkursu 5 autorów i zespołów projektowych.


W dniu 8 marca 2021 roku Jury Konkursowe w składzie Izabela Błaszczyk (Dyrektor KBF), Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), Szymon Kloska (Dział Literacki KBF), Wojciech Zemek (sekretarz Stanisława Lema), Maciej Rydz (współautor koncepcji architektonicznej Planety Lem z pracowni JEMS Architekci), Jakub Sowiński (adiunkt Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie), Przemek Dębowski (grafik i ilustrator) oraz Filip Tofil (członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej) wyłoniło na podstawie naboru portfolio w I etapie konkursu i zaprosiło do współpracy w II etapie konkursu na identyfikację wizualną dla Planety Lem. Centrum Literatury i Języka 5 autorów/zespołów projektowych: TOFU, Gabriela Baka i Łukasz Podolak, Noviki, HAKOBO STUDIO Jakub Stępień + Autor W oraz Vidimoje. Autorzy zakwalifikowani do II etapu otrzymają wynagrodzenie w wysokości 2 tys. złotych brutto za przygotowanie wymaganych elementów. Laureat konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. złotych brutto.


Planeta Lem. Centrum Literatury i Języka będzie nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną i węzłem dla środowisk kreatywnych. Patronem i duchowym opiekunem miejsca będzie Stanisław Lem – światowej sławy pisarz związany z Krakowem, filozof i futurolog, najchętniej tłumaczony polski pisarz w historii, autor, którego twórczość i diagnozy poruszają kolejne pokolenia czytelników i czytelniczek, inspirując coraz to nowe przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne. Centrum będzie ośrodkiem działań i programów literackich realizowanych pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO przez KBF we współpracy z wieloma partnerami zewnętrznymi.


Obiekt stanie przy ul. Na Zjeździe 8, nad Wisłą, w pobliżu licznych muzeów i instytucji kultury (MOCAK, Fabryka Schindlera, Cricoteka, Muzeum Podgórza), obejmując zrewitalizowany budynek XIX-wiecznego Składu Solnego, rozbudowany zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi i zachowaniem proporcji sylwety w kierunku wschodnim. Autorem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Planeta Lem jest Pracownia Projektowa JEMS Architekci, czyli twórcy projektów m.in. Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz przebudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.


Celem konkursu jest wyłonienie zwycięskiego projektu, nad którego rozwinięciem i wdrożeniem będzie pracował autor/zespół projektowy we współpracy z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz KBF.


Harmonogram konkursu:


Termin nadsyłania portfolio upłynął w dniu 1 marca 2021 roku.

Rozstrzygnięcie I etapu Konkursu nastąpiło w dniu 10 marca 2021 roku.

Termin nadsyłania Prac na II etap Konkursu upływa 7 kwietnia 2021 roku o godz. 12.00.

Wybór Zwycięzcy Konkursu nastąpi do dnia 9 kwietnia 2021 roku.


Kryteria, które będą brane pod uwagę w II etapie konkursu to:



Pliki do pobrania:

Regulamin konkursu

Załącznik 1A do Regulaminu konkursu (brief konkursowy)

Załącznik 1B do Regulaminu konkursu (wymagania konkursowe na etapie II)

Załącznik 1C do Regulaminu konkursu (wymagania dla Zwycięzcy konkursu)

Załącznik 2 do Regulaminu konkursu (umowa)

Załącznik 3 do Regulaminu konkursu (koncepcja architektoniczna Planety Lem)


Organizatorem konkursu jest KBF, instytucja kultury Miasta Krakowa i operator Planety Lem. Centrum Literatury i Języka.


Partnerem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.