Program Kongresu

Program Kongresu

BLOK KULTURY | BLOK NAUKI


 


Wszystkie spotkania w ramach Kongresu Futurologicznego odbywają się na II piętrze Pałacu Potockich (Rynek Główny 20, Kraków).


Ze względu na obostrzenia sanitarne, określające dopuszczalną ilość osób w salach konferencyjnych, osoby nie posiadające paszportu COVIDOWEGO będą mogły zająć tylko połowę dostępnych miejsc. Wprowadzona została również możliwość rejestracji uczestnictwa w konkretnych punktach programu. Formularz zgłoszenia udziału należy pobrać tutaj i przesłać na adres kongres@pffn.org.pl. Pierwszeństwo wstępu na wydarzenie będą miały osoby zarejestrowane.


 


NIEDZIELA, 12.09.2021 | KLASTER LITERATURY


 


9:00 – 10:00 | Człowiek Stanisława Lema


dr hab. Prof. UJ Leszek Sokołowski, dr Marcin Kowalczyk, dr Marta Kładź-Kocot


Stanisław Lem był nie tylko pisarzem, ale także filozofem. Jego twórczości towarzyszy nieustanny namysł nad człowiekiem, jego kondycją, miejscem we wszechświecie, a także potencjalnymi możliwościami przekroczenia przez niego samego siebie. Dyskutanci zastanowią się, w jaki sposób autor Solaris diagnozował sytuację człowieka, jak ewoluowały jego poglądy w tym zakresie, a także jaką przyszłość projektował dla naszego gatunku.


Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej




10:30 – 11:00 | Janusz A. Zajdel wczoraj i dziś


dr hab. Edyta Rudolf, dr Marcin Kowalczyk


Fantastyka socjologiczna zajmowała ważne miejsce w polskiej literaturze fantastycznej od końca lat 70. Najpopularniejszy autor tego nurtu, Janusz A. Zajdel odnalazł, zdaniem wielu, najdoskonalszą artystyczną formułę dla zdiagnozowania rzeczywistości PRL-u. Podczas wykładu podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie, na czym polegała siła jego książek i jak przemawiają one do czytelnika urodzonego po 1989 roku. Ponadto poruszona zostanie również kwestia miejsca fantastyki socjologicznej w literaturze współczesnej.





11:00 – 11:30 | Stanisław Lem a Rosja: kontakt cywilizacji


Sergei Lukyanenko


Stanisław Lem był niewątpliwie jednym z najpopularniejszych zagranicznych pisarzy science fiction w ZSRR. Jego twórcza ewolucja jest w pewien sposób podobna do twórczej ścieżki sowieckich pisarzy science fiction. Czy jednak możemy tu mówić o bezpośrednim wzajemnym oddziaływaniu?  Wspólny system polityczny (socjalizm), jego pewne zamknięcie w sobie (bardziej charakterystyczne dla ZSRR, ale zauważalne w Polsce) nieuchronnie dyktowały tok myślowy, charakterystyczny dla pisarzy science fiction, którzy nie tylko zajmowali się zabawianiem czytelników, ale również refleksją nad rozwojem człowieka, społeczeństwa, całej ludzkości. Podczas prelekcji prześledzone zostaną równoległe etapy twórczości Stanisława Lema i najwybitniejszych sowieckich pisarzy science fiction.


Organizator: Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie




12:00 – 13:00 | Koncepcje światów science fiction


dr hab. Jakub Nowak, Michał Cetnarowski, Rafał Kosik, Michał Protasiuk


Rozmowa o konstruowaniu fikcyjnych światów, nadawaniu im wiarygodności oraz czerpaniu pomysłów. Spotkanie z autorami powieści fantastycznonaukowych poprowadzi Michał Cetnarowski, redaktor działu prozy polskiej czasopisma „Nowa Fantastyka”.


Organizator: Wydawnictwo Powergraph




13:30 – 14:30 | Komiks fantastycznonaukowy w kulturze popularnej


Jacek Rodek, Rafał Mikołajczyk, Wojciech Gunia


Spotkanie z autorami reprezentującymi dwa pokolenia rysowników i scenarzystów. Rozmowa o kultowych seriach, graficznej adaptacji powieści „Niezwyciężony”, a także o tradycjach oraz historii polskiego komiksu science fiction.


Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej




15:00 – 16:00 | Epoka astrogatorów


dr Piotr W. Cholewa, Emma Popik, Marek Huberath (dr hab. Hubert Harańczyk), Tadeusz Markowski


Astrogatorzy, kosmoloty i mózgi elektronowe. Rozmowa o trendach oraz inspiracjach twórczości literackiej w polskiej science fiction lat 1970-1990. Spotkanie poprowadzi Piotr W. Cholewa, tłumacz literatury fantastycznej i wieloletni działacz polskiego fandomu.


Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej




16:30 – 17:30 | Obrona Lema: Odpowiedź Robertowi Stillerowi na pytanie: Lemie, po co umarłeś?


Mirosław P. Jabłoński, dr hab. prof UMK Dariusz Brzostek, Krzysztof Sokołowski


W 2006 roku w krakowskim wydawnictwie Vis-a-vis Etiuda ukazała się książeczka o tytule „Lemie, po co umarłeś?”. Robert Stiller, przedstawiając się jako przyjaciel Stanisława Lema i powołując się na ich dawną zażyłość, stawia po śmierci Mistrza z Krakowa szereg pytań/zarzutów, które – z oczywistych względów – pozostały bez odpowiedzi. Stulecie urodzin Lema może być znakomitą okazją, by ich udzielić.


Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej




18:00 – 18:30 | Czy Juliusz Verne był pisarzem science-fiction?


dr Krzysztof Czubaszek


Juliusz Verne uważany jest za prekursora, twórcę bądź nestora fantastyki naukowej, zwanej z angielska science-fiction. Powszechnie sądzi się, że w swojej twórczości koncentrował się na przewidywaniu przyszłości, opisywaniu niezwykłych wynalazków. W swych powieściach wysyłał ludzi na Księżyc, w przestrzenie międzygwiezdne oraz na dno oceanów, co nie było w XIX wieku osiągalne. Czy jednak na pewno to właśnie było wiodącym motywem jego utworów? Postrzeganie Czarodzieja z Nantes jako wielkiego antycypatora rozwoju świata jest wielkim uproszczeniem, czy wręcz nieporozumieniem. Jego największą miłością i celem, do którego konsekwentnie dążył było… No właśnie – co?


Organizator: Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a


 


PONIEDZIAŁEK, 13.09.2021 | KLASTER MUZYKI I ESTETYKI


 


9:00 – 10:00 | Futurologia sztuki. Kierunki oraz trendy artystyczne


Sidey Myoo (prof. dr hab. Michał Ostrowicki), dr Jacek Złoczowski, Patrycja Maksylewicz, dr Artur Gunia


Przedmiotem dyskusji będzie problematyka sztuki współczesnej, szczególnie Sztuki Nowych Mediów, jako eksplorującej i rozwijającej zaobserwowane przez artystki/artystów istotne fenomeny cyberkultury, posiadające znaczący potencjał by wpływać na zmiany w zachowaniach i nawykach człowieka. Dyskusja dotyczyć będzie nurtów sztuki, które dotyczą takich zagadnień jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość wirtualna lub cyborgizacja. Sztuka porusza powyższą tematykę, przesuwając horyzont rozumienia współczesnych technologii, objaśniając je i sprawiając, że stają się one bardziej zrozumiałe i łatwiejsze do asymilacji. Problematyka ta jest ważna w dzisiejszych czasach, gdy procesom wirtualizacji i automatyzacji ulega coraz więcej sfer codziennego życia i jest to tendencja nieodwracalna, a procesy te wciąż przyspieszają.


Organizator: Academia Electronica Instytutu Filozofii UJ




10:30 – 11:30 | Fantastyczna muzyka – o inspiracjach muzyczno-literackich w science fiction


dr hab. Leszek Błaszkiewicz,Katarzyna Koćma, Krzysztof Biliński


W twórczości Stanisława Lema nie ma przesadnie wielu odwołań do muzyki, jednak literatura ta stała się inspiracja dla muzyków, nie tylko tych tworzących ścieżki dźwiękowe do filmów czy słuchowisk adaptujących dzieła Lema. Temat jest jednak znacznie szerszy, bo odnajdujemy całe mrowie utworów muzycznych zainspirowanych fantastyką naukową podobnie, jak znajdujemy utwory literackie, które bezpośrednio nawiązują do twórczości muzycznej. Podczas rozmowy wskazane będą przykłady inspiracji muzyczno-fantastycznych, a wielu przypadkach omówiona zostanie ich geneza. Pojawią nazwiska autorów literatury i muzyki powszechnie znanych, ale też takie, po które dopiero sięgnąć wypada.


Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej




12:00 – 12:30 | Topos człowieka w czasach antropomorficznych, inteligentnych robotów


Sidey Myoo (prof. dr hab. Michał Ostrowicki)


Prezentacja toposu człowieka w nawiązaniu do teorii mimesis na tle analizy współczesnych przykładów antropomorficznych, inteligentnych robotów. Uwzględnione będą dwie warstwy analizy: pierwsza, wiążąca się z upodabnianiem takich robotów do wyidealizowanego ludzkiego ciała oraz druga, w której uwzględnia się podobieństwo powyższych robotów do człowieka w warstwie mentalnej, co wiąże się z zagadnieniem sztucznej inteligencji.


 


WTOREK, 14.09.2021 | KLASTER MEDIÓW CYFROWYCH I GIER


 


9:00 – 10:00 | Adaptacja twórczości Stanisława Lema do formy gier wideo


dr hab. Tomasz Majkowski, Marek Markuszewski, dr Marta Błaszkowska


Swoboda wyobrażeń czytelnika wobec ukierunkowanych poprzez obraz, dźwięk oraz ruch doznań gracza. Dylematy kreatywne twórców gier wideo na przykładzie adaptacji powieści „Niezwyciężony” poprzez zespół twórczy studia Starward Industries.


Organizator: Starward Industries




10:30 – 11:30 | Czytelnictwo w dobie optonów i lektonów


Krzysztof Biliński, Marcin Beme, Szymon Kloska


Od glinianych tabliczek, poprzez zwoje pergaminu aż po wielostronicowe foliały, słowo pisane znajdowało coraz to nowsze środki przekazu. Dziś, gdy technologie cyfrowe są wokół nas wszechobecne, klasyczna książka i prasa odchodzą do lamusa, coraz częściej ustępując miejsca nośnikom takim jak ebook czy audiobook. Podczas dyskusji podjęty zostanie temat wpływu cyfryzacji na czytelnictwo, jak również omówione zostaną zalety oraz wady takiej formy przekazywania treści.


Organizator: Wydawnictwo IX




12:00 – 13:00 | Problematyka badania oraz kolonizacji Marsa w ujęciu gier planszowych i gier wideo


Ignacy Trzewiczek, Jacek Wyszyński, Łukasz Wilczyński


Spotkanie z autorami gier „Pierwsi Marsjanie” oraz „Occupy Mars”. Rozmowę o inspiracjach, a także sposobach ukazania osadnictwa na Czerwonej Planecie poprowadzi Łukasz Wilczyński, organizator międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge.


Organizator: Europejska Fundacja Kosmiczna




13:30 – 14:30 | Przyszłość będzie mroczna. Klasyczna dystopia w ujęciu cyfrowym


dr hab. Michał Kłosiński, Błażej Augustynek, Marcin Blacha


Gra fabularna Cyberpunk 2020, wydana ponad trzydzieści lat temu przez Talsorian Games, za sprawą polskiego studia CD Projekt Red doczekała się pełnoprawnej adaptacji w postaci gry wideo Cyberpunk 2077, która jest obecnie jedną z najlepiej rozpoznawanych marek gier na świecie. Podczas spotkania z jej twórcami opowiedzą oni o swoim warsztacie pracy, zrealizowanych pomysłach, a także obecnych w grze odniesieniach do korzeni gatunku.


Organizator: CD Projekt Red




15:00 – 15:30 | Gry planszowe w roli nośnika wizji futurologicznych


Viola Kijowska, Marcin Ropka


Twórcy gier planszowychj „Solar City”oraz „Artefakty Obcych” opowiedzą o różnych koncepcjach fantastycznych światów w grach planszowych, ukazując bogactwo ich formy.


Organizator: IUVI Games


 


WTOREK, 14.09.2021 | PREZENTACJE


 


16:00 – 17:00 | Ku Gwiazdom: Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej


Krzysztof Biliński, Łukasz Marek Fiema, Grzegorz Młodawski


Premierowe spotkanie z twórcami antologii zawierającej prace debiutantów, wyłonione w konkursie literackim Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, jak również teksty uznanych polskich autorów science fiction. Rozmowa o genezie pomysłu oraz przyszłych planach dotyczących zainaugurowanej serii wydawniczej.


Organizator: Wydawnictwo IX




17:30 – 18:30 | Płomień


Magdalena Salik, Mirosław Usidus


Spotkanie z autorką książki wyróżnionej rekomendacją Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej poprowadzi Mirosław Usidus, redaktor naczelny miesięcznika „Młody Technik.


Organizator: Wydawnictwo Powergraph