Kongres Futurologiczny 2021

Kongres Futurologiczny 2021

Kongres Futurologiczny 2021 to trzydniowa konferencja kulturalno-naukowa organizowana przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Miastem Kraków i KBF, która odbędzie się w dniach 12–14 września w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie. Wydarzenie stanowi część oficjalnych obchodów jubileuszu stulecia urodzin Stanisława Lema.


W swej unikalnej formie, łączącej zagadnienia futurologiczne z wizjami przyszłości, obecnymi w kulturze popularnej, konferencja stanowić będzie pomost pomiędzy światem nauki i fantastyki. Poprzez bogaty program wystąpień oraz dyskusji w pasmach tematycznych Bloku Kultury i Bloku Nauki, wydarzenie promować ma rodzimą twórczość fantastycznonaukową, inspirować młodych autorów, a także integrować naukowców, artystów oraz przedstawicieli branży technologicznej. Szczególne miejsce podczas konferencji zajmie upamiętnienie sylwetki i twórczości Stanisława Lema.


W ciągu trzech dni, wypełnionych spotkaniami, uczestnicy audytorium będą mieli okazję wysłuchać wystąpień i dyskusji z udziałem reprezentantów polskiego sektora kosmicznego, specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją i rzeczywistością wirtualną, jak również pisarzy fantastyki, krytyków, a także twórców oraz producentów gier. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta, Wiktor Niedzicki, twórca i prowadzący legendarnego programu telewizyjnego „Laboratorium” oraz Jacek Rodek, autor scenariusza kultowego polskiego komiksu „Funky Koval”. Wydarzenie odbędzie się zarówno w formie stacjonarnej z wolnym wstępem dla wszystkich zainteresowanych, jak i będzie transmitowane w mediach społecznościowych.


Podczas Kongresu uczestnicy będą mogli również obejrzeć wystawę zdjęć poświęconych 60-tej rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos, adaptację filmową Hanki Brulińskiej na podstawie opowiadania „Maska” Stanisława Lema oraz ekspozycję fantastycznonaukowych prac konkursu organizowanego przez krakowską Fundację IDEANOVA w ramach projektu Kapsuła Czasu – mającego gromadzić wizję świata za sto lat. W trakcie konferencji premierę będzie miał też wyjątkowy zbiór „Ku gwiazdom: Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021”, stanowiący pokłosie pierwszego konkursu literackiego i współpracy Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej z krakowskim Wydawnictwem IX.


Zabytkowa kamienica, mająca już niemal 500 lat – Pałac Potockich, usytuowany w samym sercu jednej z najważniejszych stolic kultury i sztuki – zapewni Kongresowi kameralną i unikatową atmosferę, w której połączymy przeszłość z przyszłością!


Ze względu na obostrzenia sanitarne, określające dopuszczalną ilość osób w salach konferencyjnych, osoby nie posiadające paszportu COVIDOWEGO będą mogły zająć tylko połowę dostępnych miejsc. Wprowadzona została również możliwość rejestracji uczestnictwa w konkretnych punktach programu. Formularz zgłoszenia udziału należy pobrać tutaj i przesłać na adres kongres@pffn.org.pl. Pierwszeństwo wstępu na wydarzenie będą miały osoby zarejestrowane.


ZOBACZ PROGRAM KONGRESU>>


POZNAJ GOŚCI KONGRESU>>


ZAANGAŻOWANIE >>


KONTAKT>>