Lem po japońsku – Lem i Wajda

Lem po japońsku – Lem i Wajda

W ramach festiwalu Bomba Megabitowa zorganizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na wieczór Lemowski: Lem po japońsku – Lem i Wajda


11 września, godzina 18.00


dr hab. Bartosz T. Wojciechowski

Jak jest lepniak po japońsku?

Lemowska kreatywność językowa w japońskim przekładzie Dzienników Gwiazdowych


dr hab. Bartosz T. Wojciechowski – japonista i językoznawca, adiunkt na japonistyce Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się typologią języków, asymetriami w strukturze języków świata i systemami pisma. Admirator Lema i trudnych przekładów.


11 września, godzina 19.00


dr Agnieszka Morstin

Wyjść poza własny horyzont. 

Kilka dekad fascynacji Andrzeja Wajdy opowiadaniem Inwazja z Aldebarana Stanisława Lema


dr Agnieszka Morstin specjalizuje się w historii kina polskiego, doktoryzowała się w roku 2007 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Badania prowadzi z perspektywy antropologii kultury oraz komparatystyki (związki filmu z malarstwem i literaturą). Ważne artykuły poświęciła filmowym przedstawieniom procesów historycznych. Zajmuje się również edukacją humanistyczną w nowych mediach (zob. filmotekaszkolna.pl).

Za magisterium Kicz w kinie polskim lat 90. otrzymała główną nagrodę w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego. Na postawie doktoratu opublikowała Jak daleko stąd do raju? Religia jako pamięć w polskim filmie fabularnym (2010); współredagowała Ciało i seksualność w kinie polskim (2009) oraz Kompleks Konwicki (2010). Obecnie przygotowuje prace: Energia Polonii (o filmach Andrzeja Wajdy) dla Artibus et Historiae jako część rozprawy habilitacyjnej poświęconej źródłom twórczości malarskiej i filmowej Andrzeja Wajdy, prowadząc przy tym badania w archiwum reżysera w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.


INFORMACJE O ZAPISACH


Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Wieczór Lemowski 11.09”. W treści należy podać imię, nazwisko oraz godzinę wykładu, w którym chcą Państwo uczestniczyć. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


11

Wrz 2021

18.00 - 20.00