Ogólnopolska konferencja Filozofia w twórczości Stanisława Lema, edycja V

Ogólnopolska konferencja Filozofia w twórczości Stanisława Lema, edycja V


W dniach 12–14 września 2021 roku, w ramach uroczystych obchodów stulecia urodzin autora Solaris odbędzie się piąta edycja konferencji z cyklu Filozofia w twórczości Stanisława Lema. Wydarzenie odbędzie się na III piętrze centrum kongresowego ICE w Krakowie w sali S4.


Wszystkich zainteresowanych myślą Lema zapraszamy do wysłuchania wystąpień i wzięcia udziału w dyskusjach. Prelegenci mówić będą o bardzo różnych zagadnieniach, takich jak filozofia ciała, koncepcja kultury krakowskiego pisarza, jego związki z marksizmem i PRL-em, etyka sztucznej superinteligencji czy jej ewentualne ubóstwienie, scenariusze komunikacji z obcymi i zasada antropiczna. Będzie również między innymi mowa o Lema strategii poliinterpretacyjności, o jego poczuciu humoru, rzekomo stanowiącym zagrożenie dla cywilizacji chrześcijańskiej, o roli eksperymentu naukowego, a także o tym, że Lemowi zaskakująco blisko było do weganizmu. Udział w konferencji jest bezpłatny i wolny, nie wymaga uprzedniej rejestracji. Wymagane będzie jednak stosowanie się do aktualnie obowiązujących zasad higieny i bezpieczeństwa epidemiologicznego w związku z pandemią wirusa COVID-19. Możliwy będzie również udział zdalny – za pośrednictwem platformy MS Teams – ponieważ wydarzenie będzie mieć charakter hybrydowy. Uczestnictwo zdalne wymagać będzie uprzedniej rejestracji – szczegóły na ten temat pojawią się na początku września na stronie internetowej pod adresem http://www.filozofialema.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.


Komitet organizacyjny: Jakub Gomułka (Instytut Filozofii i Socjologii, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), Filip Kobiela (Polskie Towarzystwo Filozoficzne oddział Kraków), Jowita Guja (Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie), Jakub Palm (Instytut Filozofii i Socjologii, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), Aleksandra Biegalska (Instytut Filozofii i Socjologii, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), Julia Mika (Instytut Filozofii i Socjologii, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)


Organizatorzy: Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie, Polskie Towarzystwo Filozoficzne oddział Kraków


Patroni: Czasopismo Filozofuj!, Polskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne 


Strona internetowa: http://www.filozofialema.pl (zawiera szczegółowy program konferencji)

Strona facebookowa: https://www.facebook.com/events/162447718943717/12-14

Wrz 2021

Centrum Kongresowe ICE Kraków