Kolekcja „Stanisław Lem poleca” na Wolnych Lekturach

Kolekcja „Stanisław Lem poleca” na Wolnych Lekturach

Jakie książki polecał Stanisław Lem? Które go inspirowały? Zerknijcie do kolekcji „Stanisław Lem poleca” na portalu Wolne Lektury – znajdziecie tam książki trudno dostępne, niekiedy zapomniane, a na pewno warte uwagi. Część tytułów można również odsłuchać w wersji audio.


Z okazji Roku Lema we współpracy z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju i Nowym Teatrem w Warszawie stworzyliśmy kolekcję książek, które istotnie wpłynęły na twórczość Stanisława Lema – czytamy na portalu Wolne Lektury. Kolekcja „Stanisław Lem poleca” to wybór tekstów polecanych przez Lema i stanowiących inspirację dla jego twórczości. Część z nich jest dziś polskiemu odbiorcy całkowicie nieznana bądź zapomniana z powodu archaicznych tłumaczeń lub niewielkiej dostępności na rynku książki.


W kolekcji znajdziecie między innymi dzieła science fiction, w tym pierwszy utwór, w którym pojawiło się słowo „robot”, czyli „R.U.R.” Karela Čapka, w nowym przekładzie autorstwa Martyny M. Lemańczyk, a także dzieła Fiodora Dostojewskiego, Stefana Grabińskiego, Herberta George’a Wellsa czy Jerzego Żuławskiego. Część tytułów można również odsłuchać w wersji audio.


Nagrania ze spotkań dotyczących kolekcji znajdziecie na kanale YouTube Wolnych Lektur.